A Corvina kiadó ajánlata: A szörnyek a biológusoktól a filozófusokig, a művészettörténészektől az antropológusokig sokféle szakterület művelőinek a képzeletét foglalkoztatják.
Egyik lehetséges magyarázat szerint a szörnyeket a lényünk legmélyén rejlő egyetemes természetfeletti érzék hívta életre. Ez már az ókortól kezdve így volt, hiszen a legkorábbi, egyiptomi és mezopotámiai vallásokban számos szörnyeteggel és démonnal találkozunk.
Az istenek és szörnyek harca pedig a rend és káosz örök küzdelméről szól. Jobbára emberi és állati testrészekkel rendelkeznek, s emberi intelligenciával gondolkodnak – gondoljunk pld. a griffekre vagy a sárkányokra. A népképzelet szülte a trollokat és óriásokat, sellőket, tündéreket, koboldokat, farkasembereket és vámpírokat.
A középkori Európa tele volt babonás félelemmel, de a későbbi koroknak is meg voltak a maguk szörnyei. Az elmúlt évszázadban felvirágzott műfaj, a sci-fi újfajta, földönkívüli szörnyeknek adott életet, ami talán annak a jele, hogy bolygónk szörnykészletét lassan kimerítjük, és tekintetünket a kevésbé ismert, sötét világűrre kell vetnünk.

Christopher Dell könyve az emberi fantázia minden képzeletet felülmúló fantasztikus és bizarr teremtményeinek gyűjteménye.