A díj névadója Fitz József (Brassó, 1888 – Budapest, 1964), jeles könyv- és nyomdász-történész, könyvtártudományi író volt. Nevéhez fűződik a pécsi egyetemi könyvtár újjászervezése 1930-33 között, majd 1933-tól 1945-ig az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója volt. Tudományos munkásságát nyugdíjba vonulása után haláláig folytatta. Ismertebb művei: Hess András, a budai ősnyomdász (Bp. 1931), A könyv és a könyvtárak története (Bp. 1951), A magyar könyv története 1711-ig (Bp. 1959-67).

A Fitz József-könyvdíjra a könyvtárosok tesznek javaslatot a Magyar Könyvtárosok Egyesülete elnökségének, a könyvtárakban legnagyobb sikert aratott, legértékesebbnek tartott művek díjazására. Ebből a gazdag választékból jelöl az elnökség minden évben, idén 3 díjat osztottak ki.

A bő húsz év alatt több mint 100 díjazott könyvet tartunk számon, ezekben sok az összefoglaló jellegű kézikönyv és album. A nemzeti önismeretet szolgáló művek, amelyek egy előző korszak mulasztásait pótolják, uralják az első néhány esztendő jegyzékét.

A húsz év száz Fitz-díja alapján a magyar könyvkiadás élmezőnye rajzolódik ki – könyvtáros szemmel.

Az idei díj átadása a Magyar Könyvtárosok Vándorgyűlésén, Baján, 2010. július 15-én zajlott le az Eötvös József Főiskolán.

A díjazottak:

Líceum Kiadó gondozásában megjelent, Surányi Imre: Az Egri Főegyházmegyei Könyvtár könyvritkaságai – válogatás a 11-19. századokban megjelent kéziratos és nyomtatott művek közül című gyűjteménye.

Naphegy Kiadó kiadásában, Boldizsár Ildikó és Szegedi Katalin szerzőpáros műve, a Királylány születik című mesekönyv.

Az Urbis Kiadó által megjelentetett Pannon Enciklopédia – a magyar építészet története: kitekintéssel a Kárpát-medence egészére című alkotása.